fallback

Хаотичната външна политика на Тръмп

Американският президент започна с разрушаване, но му липсва търпение и внимание за съзидание

10:41 | 30.12.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След като долната камара в Конгреса гласува за импийчмънт на Доналд Тръмп, американците трябва да се попитат какво казва поведението на президента за външната му политика. Поведението на Тръмп изпраща противоречиви сигнали и рискува големи грешки, пише за Wall Street Journal Робърт Зелик, бивш президент на Световната банка, търговски представител на САЩ и заместник държавен секретар.

Защо Гордън Съндланд, посланик на САЩ в Европейския съюз, узурпира политиката спрямо Украйна, която не е в ЕС, и по чии инструкции? Какво се опита да постигне Съндланд - освен да организира срещи и разговори - по отношение на Украйна, Русия и Европа? Руди Джулиани бе спуснат като странен президентски емисар, смесица от частен адвокат на Тръмп, неподходящ преговарящ и политическа дясна ръка. Министрите на външните работи и отбраната, заедно със съветника по националната сигурност, бяха игнорирани.

Държавните и военните служители, които дадоха показания пред Комисията по разузнаване към Камарата на представителите, се опитваха да провеждат политики за противодействие на руската агресия. Москва завзе украинска територия, заплаши да разшири бойното поле, проби сигурността на балтийските държави и НАТО, манипулираше избори в САЩ и Европа, и помогна при свалянето на граждански самолет. Ако президентът Владимир Путин може да погълне отново разбита Украйна, той може да възстанови руската империя през 21 век, упражнявайки натиск върху слабата източна граница на Европа.

Дипломатите от кариерата гледат на Украйна като проблемна млада демокрация на европейската граница - измъчвана от корупция и затруднена икономика, под явна и скрита атака от страна на Русия. Американската политика призна Украйна като трансатлантическа граница, географски и политически. Американските представители се стремяха да помогнат на Украйна да се защити, може би създавайки основа за преговори с Русия, след като САЩ осуетиха намерението на Москва за лесна печалба при минимална цена.

Няма доказателства, че Тръмп приема този анализ на руската агресия или американската политика спрямо Украйна, въпреки че мнозина в Конгреса одобриха и двете. И така, как човек може да проумее политиката му?

На тези страници Уолтър Расъл Мийд предположи, че някои републиканци омаловажават Украйна с убеждението, че „центърът на тежестта на американската политика трябва да се измести от Атлантическия океан към Индо-Тихоокеанския регион.” Тази оценка би отговаряла на заяждането на Тръмп с Германия, ключов актьор в Европа; на насладата му от Brexit; и на отхвърлената от него логика на политическата сигурност за интегрирана Европа като американски партньор. По ирония на съдбата нерешителността на президента Обама и фокусът му към Азия предвещаха пренебрежението на Тръмп към Европа.

Ако това пренебрежение представлява де факто стратегически избор, тогава американците трябва да го обсъдят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:40 | 11.09.22 г.
fallback